Monitorowanie hemodializy w czasie rzeczywistym
Przedmiotem projektu jest opracowanie narzędzia wspierającego pracę lekarzy na Stacjach Dializ, czyli autonomicznego analizatora, monitorującego stężenie toksyn mocznicowych w trakcie trwania zabiegu hemodializy (dializy pozaustrojowej). Urządzenie dzięki automatycznemu pobieraniu próbek post-dializatu oraz wykonywaniu oznaczeń stężeń mocznika, kreatyniny oraz fosforanów na drodze prostych, dobrze przebadanych reakcji chemicznych w trakcie trwania zabiegu umożliwia dostarczenie wiarygodnych danych dotyczących postępów procesu hemodializy oraz jego efektywności w sposób całkowicie neutralny dla pacjenta.
Planowanym rezultatem projektu jest system monitorujący dializę, składający się z następujących komponentów: kompaktowego i ekonomicznego komponentu hydrauliczno-elektronicznego; zintegrowanego, bezprzewodowego systemu sterująco-akwizycyjnego, zasobnika na odczynniki (kartridża), aplikacji obliczeniowej, modelu predykcji w formie aplikacji współdziałającej z aplikacją komponentu obliczeniowego.
Zespół specjalistów:
Firma obecnie zatrudnia około 20 pracowników, w tym inżynierów, o zróżnicowanych kompetencjach z zakresu chemii analitycznej, biotechnologii, automatyki i robotyki, elektroniki, projektowania i druku 3D, konstrukcji urządzeń, rozwijania oprogramowania i sztucznej inteligencji, związanych zawodowo i/lub naukowo z takimi wiodącymi jednostkami jak:
- Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, najbardziej prestiżowy wydział chemiczny w Polsce, jeden z najlepszych ośrodków w Europie, najlepsza Uczelnia Państwowa w Polsce.
- Zakład II Biomateriałów i Systemów Biotechnologicznych, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN
- Pracownia Modelowania Matematycznego Procesów Fizjologicznych, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN
- I Klinika Nefrologii I Transplantologii z Ośrodkiem Dializ, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku,
- Wydział Lekarski, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Kluczowy Personel Projektu:
Dr hab. Łukasz Tymecki, prof. ucz. – Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii ORCID https://orcid.org/0000-0002-3332-8307
Chemik analityk, pomysłodawca i współautor licznych przełomowych koncepcji związanych z miniaturyzacją i automatyzacją urządzeń służących do oznaczania substancji istotnych z klinicznego punktu widzenia. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym FNP-Impuls, międzynarodowy autorytet w dziedzinie układów przepływowych wykorzystywanych w chemii analitycznej.
Wśród jego licznych osiągnięć naukowych można wymienić opracowanie pionierskich detektorów i systemów analitycznych stosowanych w rzeczywistej analizie chemicznej, szczególnie dla potrzeb analityki klinicznej. Współautor licznych publikacji naukowych indeksowanych w najważniejszych naukowych bazach danych, patentów oraz zgłoszeń patentowych. Ważność jego dokonań potwierdza niezwykle wysoki Wskaźnik Hirscha wynoszący aż 21, który jednoznacznie świadczy o tym, iż wyznacza on najnowsze trendy oraz kierunki rozwoju chemii analitycznej w kontekście konstruowania nowych urządzeń na arenie międzynarodowej. Kierownik oraz Główny Wykonawca wielu niezwykle wartościowych projektów badawczych, dotyczących m.in. mikrosystemów analitycznych Labon-LED oraz mikrosystemów analitycznych do detekcji istotnych markerów nefrologicznych czy optoelektronicznych detektorów chemicznych i systemów bioanalitycznych dla potrzeb laboratoryjnej diagnostyki klinicznej, których realizacja znacząco przyczyniła się do rozwoju nauki, a także przyniosła liczne korzyści dla społeczeństwa.
Prof. dr hab. n. med. Beata Naumnik – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Klinika Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ ORCID https://orcid.org/0000-0001-7090-8856
Światowy autorytet z obszaru nefrologii i transplantacji, współautorka ponad 200 publikacji naukowych w renomowanych czasopismach specjalistycznych, współautorka 23 książek specjalistycznych. Laureatka dziesiątek nagród. Jej wiedza ekspercka oraz ogromne doświadczenie zarówno naukowe, jak i kliniczne przyczyniły się do znaczącego postępu w obrębie leczenia nerkozastępczego.
Dzięki jej zaangażowaniu, we współpracy z Zakładem Patomorfologii Lekarskiej UMB, Kliniką Chirurgii Naczyń i Transplantacji UMB oraz Pracownią Immunologiczną Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii w Warszawie, w 2011 roku I Klinika Nefrologii i Transplantologii rozpoczęła wykonywanie zabiegów biopsji protokolarnej jako druga jednostka w Polsce i stała się jedynym monitorującym stężenie DSA u pacjentów po przeszczepieniu nerki. Co więcej, w 2017 zespół pod nadzorem prof. Naumnik wdrożył system telemonitoringu ambulatoryjnej dializy otrzewnowej (Sharesource).
Prof. Beata Naumnik jest członkiem licznych rad i stowarzyszeń, nieustannie wyznacza nowe kierunki w obszarze rozwoju światowej nefrologii. Jako ekspert bierze udział w licznych wydarzeniach naukowych odbywających się na arenie międzynarodowej.
Dr Michał Michalec – Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii ORCID https://orcid.org/0000-0003-2029-0714
Doktorant w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno Przyrodniczych UW. Swoje badania realizuje na Wydziale Chemii UW oraz w Katedrze i Klinice Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracownik UW, chemik analityk, którego główna działalność naukowa koncentruje się na konstrukcji, optymalizacji mechanicznych/automatycznych metod analizy chemicznej, czujników optycznych i elektrochemicznych, uwzględniając także biochemiczne metody rozpoznania. O niezwykle aplikacyjnym charakterze prowadzonych przez niego badań świadczą przyznane patenty oraz dokonane zgłoszenia patentowe. Swoje doświadczenie rozwijał podczas zagranicznego stażu na University of the Balearic Islands w grupie badawczej prof. Manuela Miró, a także w ramach współpracy z różnymi jednostkami naukowymi oraz medycznymi. Współautor licznych publikacji naukowych w najbardziej prestiżowych czasopismach takich jak ACS Analytical Chemistry, Talanta, Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis, Sensors and Actuators B: Chemical czy Analytica Chimica Acta oraz wielu wystąpień konferencyjnych na najważniejszych konferencjach z obszaru chemii analitycznej.
Pozostali członkowie Zespołu B+R:
– Dr hab. Agnieszka Więckowska, prof. ucz. – Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii ORCID https://orcid.org/0000-0002-3252-4242
– Dr inż. Łukasz Janus ORCID https://orcid.org/0000-0002-5969-1884
– Dr inż. Marcin Grzeczkowicz ORCID https://orcid.org/0000-0001-8775-6940
– Mgr Olga Kopacka
– prof. dr hab. Jacek Waniewski ORCID https://orcid.org/0000-0002-2705-504X
– Inż. Mateusz Stawicki
– Mgr inż. Joanna Wądołowska-Frej
Zespół medyczny:
Dr n. med. Karolina Dworzańczyk
Autorka rozprawy doktorskiej dotyczącej czynników ryzyka zgonu u chorych z ostrym uszkodzeniem nerek hospitalizowanych w referencyjnym ośrodku nefrologicznym. Ekspertka z obszaru leczenia nerkozastępczego oraz chorób wewnętrznych. Dzięki wieloletniej pracy w I Klinice Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku posiada ona ogromną wiedzę i doświadczenie z hemodializy oraz dializy dootrzewnowej.
lek. Barbara Łabij-Reduta
Absolwentka Wydziału Lekarskiego, w 2020 roku ukończyła szkolenie specjalizacyjne z Nefrologii w I Klinice Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz rozpoczęła specjalizację z transplantologii. Regularnie bierze udział w licznych kursach i szkoleniach stale podnosząc swoje kompetencje, a także poznając najnowsze trendy w obszarze nefrologii, które aktywnie implementuje.